Różne wzory bieżników opon rolniczych

Opony rolnicze - jaki bieżnik i do czego ?

Współczesny rynek maszyn rolniczych, którego jedną z cech jest ogromna różnorodność oferowanego sprzętu i pojazdów, spowodował także znaczny postęp i rozwój w dziedzinie stosowanego i dostępnego ogumienia. Użytkownik często jest stawiany nie tylko przed wyborem czysto ekonomicznym ale przed wszystkim technologicznym, kiedy należy dobrać właściwie ogumienie nie tylko ze względu na typ pojazdu ale przede wszystkim zastosowanie i warunki jego eksploatacji.

Jednym z podstawowych parametrów opony, które determinuję jej właściwości (a tym samym zastosowanie) jest wzór (rzeźba) bieżnika. Na rzeźbę bieżnika składają się:

  • zastosowany wzór
  • głębokość
  • kąt natarcia
  • liczba bloków

Wzory bieżników

Dobór właściwego wzoru bieżnia zdecydowanie wpływa na wydajność, komfort i bezpieczeństwo pracy a przez to na ogólną ekonomikę prac rolniczych. Dobra przyczepność, wysoka żywotność i zużcie paliwa to parametry, które bezpośrednio zależą od zastosowanego bieżnika.

Najczęściej spotykane wzory bieżników opon rolniczych
Typ Zastosowanie Przykład
bieżnik blokowy przeznaczony do maszyn do transportu Opona BOSTONE CS-702
bieżnik żebrowany

przeznaczony do maszyn do prac polowych

O właściwościach opon z takim bieżnikiem w największym stopniu decyduje sposób ułożenia żeber (kąt). Opona z żebrami ustawionymi pod kątem prostym (90°) zapewnia maksymalną siłę napędową ale okupioną dużym oporem toczenia a co za tym idzie zużyciem paliwa. W rzeczywistości ułożenie żeber jest kompromisem między zachowaniem dużej siły napędowej i ograniczeniem oporów toczenia.

Opona BOSTONE CS-108
bieżnik z pasami wzdłużnymi

przeznaczony na oś kierowaną

Taki bieżnik z żebrami ułożonymi równolegle (pod kątem 0°) to bardzo dobre właściwości jezdne i stabilność utrzymania kierunku jazdy. Minusem jest minimalna przyczepność.

Opona BOSTONE CS-105